Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Burmistrz Białej Piskiej kolejny rok na L4

2013-08-13 08:00:00 (ost. akt: 2013-08-13 10:00:40)
Burmistrz Białej Piskiej jest już trzeci rok na zwolnieniu

Burmistrz Białej Piskiej jest już trzeci rok na zwolnieniu

Autor zdjęcia: Marta Zysk

Burmistrz Ryszard Szumowski, który z powodu problemów zdrowotnych od dwóch lat nie przychodzi do pracy, spędzi na zwolnieniu kolejny rok. Ale nadal będzie gospodarzem miasta, bo zgodnie z prawem, nie jest trwale niezdolny do pracy.

O niecodziennej sprawie pisaliśmy w lipcu. Oficjalnie absencja burmistrza Białej Piskiej spowodowana jest problemami zdrowotnymi. Ryszard Szumowski nie pracuje w urzędzie już od 2011 r., kiedy trafił do szpitala (miało również dojść do komplikacji podczas operacji).

Szumowski, chociaż formalnie wciąż jest burmistrzem, nie otrzymuje jednak wynagrodzenia, a pobiera pieniądze z ZUS. Od dwóch lat jego obowiązki pełni zastępca Wojciech Stępniak. Niektórzy mieszkańcy taką sytuację jednak krytykują.

Szumowski status niezdolnego do pracy miał do 30 czerwca. Jak się jednak okazało, niedawno lekarz orzecznik ZUS uznał, że burmistrz jest dalej niezdolny do pracy. Zwolnienie przedłużono więc aż do końca lipca 2014 r.

Co na taką bezprecedensową absencję gospodarza miasta przepisy? — Przepisy prawa są w tym przypadku jednoznaczne: zgodnie z ustawą o bezpośrednich wyborach wójta, burmistrza czy prezydenta, wygaśnięcie mandatu wójta następuje w przypadku orzeczenia o trwałej niezdolności do pracy. A to orzeczenie jest czasowe — wyjaśnia Edyta Wrotek, rzeczniczka wojewody.

Do tematu wracamy we wtorkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Gazeta dostępna też w formie elektronicznej na kupgazete.pl.

Rafał Bieńkowski

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ułan #1230128 | 83.11.*.* 28 paź 2013 09:14

  A co tu taka cisza , dawno nie byłem w tym miasteczku, wszystko po staremu , nic sie nie dzieje , burmistrz jest choć go nie ma , ludzie cierpliwie czekają na wybory, może się polepszy , bo widzę że niektórym się polepszyło , chyba że zostanie stary burmistrzy, I tym co się polepszyło wtedy polepszy sie im jeszcze bardziej.Fajne miasteczko, pokorni ludzie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Gmina #1183965 | 83.9.*.* 29 sie 2013 09:48

  chcemy nowego Burmistrza a nie pieniacza

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kiz #1182213 | 83.3.*.* 27 sie 2013 12:31

  Zgadzam się w 100% Ta cała sprawa jest po prostu nie poważna. Wszystko się rozchodzi o jedno słowo w dokumencie wystawionym przez lekarza, a brzmi ono "trwale" - niezdolny - "trwale" - do pracy. Najprostszy przykład. Kiedy mężczyzna doznaje zawału serca nie mal z automatu otrzymuje - trwale niezdolny i idzie na rentę często porażająco niską. Natomiast w tym przypadku - burmistrz (stanowisko za min. 1o tyś zł na m-c) po udarze, nie może się poruszać, mówić i normalnie myśleć - jakby nie patrzył nie jest w stanie odpowiadać całym sobą za działanie Gminy. Brać odpowiedzialność za każdą decyzję. Więc jak to możliwe, że ten pan nadal pełni taką funkcję. Trzeba zmienić lekarza w ZUS i całą komisję lekarską, bo są jakieś matactwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Biała Piska #1179645 | 83.28.*.* 24 sie 2013 09:19

  czemu tak dużo plakatów na dożynki w Białej Piskiej zbliżają się wybory czy Bućko ma za dużo kasy na pewno Stempniak kazał tyle wywiesić lans całą paro ciekawe czy Wicestemp będzie śpiewał ostatnio śpiewa może do Kliki się zapisze

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. pikus #1175436 | 217.73.*.* 19 sie 2013 16:52

  kol idź do spowiedzi i nie rozpisuj się pod każdym tekstem

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (46)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages