Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Oddali hołd poległym i poświęcili szable

2014-04-09 08:33:12 (ost. akt: 2014-04-09 09:54:51)

Autor zdjęcia: Janusz Bagiński

Niedzielne przedpołudnie (6 kwietnia)w Kowalewie zapowiada coś niezwykłego. Obecność przy kaplicy kawalerzystów w historycznych mundurach, pocztów sztandarowych i gości świadczy o niezwykłym charakterze zbliżającej się uroczystości. Stowarzyszenie Przyjaciół 9 Pułku Strzelców Konnych zaprosiło wyżej wymienionych na Mszę Świętą za nieżyjących żołnierzy 9 Pułku Strzelców Konnych i 9 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej połączoną z poświęceniem 12 szabel dla kawalerzystów Szwadronu Historycznego 9 Pułku Strzelców Konnych, kultywujących ich tradycję.

Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (Obwód Grajewo), Stowarzyszenia Sportowo-Jeździeckiego im. 10 Pułku Ułanów Litewskich z Grabowa. Swoją obecnością zaszczyciły nas władze samorządowe Białej Piskiej, na czele z burmistrzem Wojciechem Stępniakiem, delegacja Związku Piłsudczyków RP Koło w Białej Piskiej z Panem Prezesem płk. rez. Markiem Marcinkiewiczem, przedstawiciele Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii z Kolna w barwach 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Jak zwykle nie zawiedli nas nasi przyjaciele i sympatycy, rodziny i najbliżsi naszych kawalerzystów oraz mieszkańcy Kowalewa i sąsiednich miejscowości.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia przez poszczególne delegacje zniczy pod tablicami pułków biorących udział w wyprawie Podlaskiej Brygady Kawalerii na Prusy Wschodnie w dniach 3-4 września 1939 r. Mszę Świętą celebrował ks.Wojciech Kuprewicz z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej z pomocą szafarza Pana Mariana Podleckiego. Po Mszy Świętej na placu przed kaplicą nastąpiło uroczyste wręczenie przez d-cę Szwadronu Historycznego 9 Pułku Strzelców Konnych Janusza Bagińskiego w asyście Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół 9 Pułku Strzelców Konnych Ryszarda Kwiatkowskiego, poświęconych w czasie Mszy Świętej 12 szabel kawaleryjskich wz. 21. Szable zostały zakupione przez sponsorów i służyć będą uświetnianiu uroczystości religijno - patriotycznych, w których biorą udział żołnierze Szwadronu Historycznego 9 Pułku Strzelców Konnych.

Dalsza część uroczystości przebiegła w kameralnej atmosferze, na rozmowach pokoleniowych i wspomnieniach przy kawie, herbacie i domowych wypiekach. Trwała ona do późnych godzin popołudniowych. W imieniu organizatorów składamy serdeczne podziękowania osobom i firmom, które pomogły nadać tak piękną oprawę tej uroczystości oraz wszystkim jej uczestnikom. Pamiętamy również o żyjących sześciu kombatantach 9PSK i 9PSK AK i obiecujemy, że pamięć o Was i Waszych kolegach broni będzie trwała głęboko w naszych sercach.

Dowódca SH 9 PSK
Janusz Bagiński


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na pisz.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lance do boju szable w dłoń Bolszewika goń go #1371454 | 37.30.*.* 9 kwi 2014 14:57

  Mając taką kawalerię jesteśmy wstanie pogonić wszystkich Bolszewików w gminie i powiecie!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. do komentującego #1371205 | 80.55.*.* 9 kwi 2014 10:35

   Autor artykułu jest podpisany, więc wyślij do niego swe spostrzeżenia, a nie wypisuj ich na forum bezsensownie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. komentator #1371149 | 46.76.*.* 9 kwi 2014 09:24

   po raz kolejny w tej gazecie umieszczone zostają artykuły, w których autorzy nie potrafią nawet poprawnie nazwiska napisać.. już nie mówiąc o treści !!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages