Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Biała Piska walczy z rakiem szyjki macicy

2014-10-12 12:00:00 (ost. akt: 2014-10-09 16:04:45)

Autor zdjęcia: Archiwum

Każdego roku tysiące Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera. Dane dotyczące zachorowalności na raka szyjki macicy są przerażające, a statystyki wręcz drastyczne (codziennie z tego powodu umiera 5 Polek). Gmina Biała Piska chce przeciwdziałać temu zagrożeniu, dlatego samorząd sfinansuje szczepionki przeciwko rakowi szyjki macicy.

Biała Piska przystąpiła do realizacji Programu Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV pod hasłem "Chronię życie przed rakiem”, obejmującego bezpłatne szczepienia ochronne przeciw rakowi szyjki macicy dziewcząt z rocznika 2002, to jest w wieku 12 lat. Szczepienie obejmuje podanie 3 dawek szczepionki uodporniającej na wirusa HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego). Całkowity koszt realizacji szczepień sfinansowany zostanie z budżetu gminy. Szczepionka ma chronić dziewczęta przed zachorowaniem w późniejszym wieku na raka szyjki macicy, który wywoływany jest przez niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Udział w programie jest dobrowolny i wymaga, jak w przypadku wszystkich szczepień, zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego) zalecane są dziewczętom w wieku 11-13 lat. Wykonuje się je powszechnie w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Australii. W Polsce finansowane są przez odpowiedzialne samorządy, które myślą o zdrowiu swoich mieszkanek. Mamy nadzieję, że i inne gminy naszego powiatu idąc za przykładem Białej Piskiej zaoferują swoim mieszkankom udział w bezpłatnych szczepieniach ochronnych.
NA TEMAT:

Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, wyodrębnia się wiele jego typów. Te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, szyi i głowy, a także brodawek. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt całego cyklu szczepień to ok. 360 zł. Dla wielu rodziców to bariera. Wiele kobiet zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV. Jednak nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV są zalecane przez światowych i krajowych ekspertów. Nowotwór szyjki macicy w Polsce wykrywa się najczęściej w takim stadium, że na jego leczenie jest już późno.


Wojciech Stępniak, zastępca burmistrza Białej Piskiej:

— W gminie Biała Piska od lat włączamy się i prowadzimy szereg akcji prozdrowotnych skierowanych do naszych mieszkańców w każdym wieku (m. in. badania mammograficzne, bezpłatne badania słuchu, bezpłatne badania poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego, akcje poboru krwi, szczepienia i inne). Profilaktyka jest dla nas niezwykle ważna, dlatego szczepienia ochronne to jeden z priorytetów naszych działań. Od 2011 r. realizujemy m.in. program szczepień przeciwko meningokokom. Orędowniczką tych szczepień była i jest pani Elżbieta Sakowska Przewodnicząca Rady Miejskiej. W ostatnich trzech latach zakupiliśmy 368 szczepionek i szczepionką przeciwko meningokokom zaszczepiliśmy 340 dzieci urodzonych w roku 2010, 2011, 2012. Nadal szczepimy i jesteśmy w trakcie zakupu kolejnych 96 dawek tej szczepionki dla dzieci z rocznika 2013. Na rok 2014 r. zaplanowaliśmy także szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla dziewcząt. Szczepienia mają ma na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Program to nie tylko szczepienia, ale też szeroka akcja edukacyjna, która ma na celu pomóc rodzicom w decyzji: Czy szczepić swoje córki? Mam nadzieję, że rodzice skorzystają z oferowanego szczepienia, w trosce o zdrowie swoich dzieci. Dojrzałe decyzje mogą uchronić młode życie przed rakiem szyjki macicy.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages