Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Wiatraki budzą skrajne emocje

2015-07-18 08:00:00 (ost. akt: 2015-07-20 10:01:44)
Tak wyglądała wymiana zdań z wykonawcą inwestycji

Tak wyglądała wymiana zdań z wykonawcą inwestycji

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Elektrownie wiatrowe były głównym tematem X sesji Rady Miejskiej w Białej Piskiej. Wczoraj (17 lipca) radni podjęli uchwałę w sprawie zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dotyczących lokalizacji farm wiatrowych. To odpowiedź na protesty mieszkańców.

Głosowanie poprzedziła burzliwa i pełna emocji dyskusja, którą momentami równie dobrze można by było nazwać kłótnią. Podczas posiedzenia rady, spotkali się zwolennicy oraz przeciwnicy farm wiatrowych. Tutaj trzeba dodać, że przeciwnicy 6 turbin, planowo zlokalizowanych blisko budynków mieszkalnych. Zwolennicy elektrowni wiatrowych wskazywali na szansę rozwoju gminy, wpływy do budżetu, poprawę infrastruktury. Przeciwnicy mówili między innymi o szkodliwym wpływie wiatraków na ludzkie zdrowie. Zarzucali inwestorowi, jak i burmistrzowi, że nie przeprowadzono w sprawie planowanego przedsięwzięcia żadnych konsultacji społecznych, że zabrakło podstawowych informacji na ten temat.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały w sprawie konieczności dokonania zmian w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru gminy Biała Piska, obejmującego części obrębów Bęłcząc, Kożuchy, Kaliszki, Danowo, Szkody, Orłowo, Kózki i Kowalewo zagłosowało 8 radnych. Cztery osoby były przeciwko przyjęciu uchwały, trzy wstrzymały się od głosu.

To decyzja, która cieszy przeciwników elektrowni wiatrowych, ale też stawia pod znakiem zapytania cały projekt. Niewykluczone, że inwestor po prostu się wycofa.

— Inwestor z pewnością ponownie przystąpi do analizy rentowności przedsięwzięcia w związku z faktem, że do pewnych terminów zobowiązuje nas nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii. Są to niestety terminy nieprzekraczalne, związane z aukcjami, które zostały wprowadzone przez ustawę OZE. Inwestor musi jeszcze raz przeanalizować terminy realizacji projektu i na tej podstawie zweryfikować swoje założenia budżetowe. Dopiero wtedy podejmie decyzję, co dalej z projektem — powiedział tuż po głosowaniu Łukasz Czyleko, przedstawiciel inwestora, firmy „ECO-WIND”, który był obecny podczas wczorajszej sesji.

Wojciech Stępniak, burmistrz Białej Piskiej wierzy, że inwestor nie zrezygnuje z realizacji przedsięwzięcia. — Taka jest decyzja radnych, trzeba ją uszanować. Pracujemy dalej — skomentował.

— To nasz mały sukces, bo w końcu zaczęto rozmawiać o farmach wiatrowych w naszej gminie. Będziemy walczyć do końca i tej sprawy na pewno nie zostawimy — mówili z kolei przeciwnicy wiatraków.

Więcej szczegółów na temat ostatniej sesji w następnym wydaniu „Gazety Piskiej” (24 lipca).

bas
pisz@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (61) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wyborca #1792187 | 46.169.*.* 11 sie 2015 08:16

  Beti z wyrokiem, ty to sobą się lepiej zamij!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wyborca #1790176 | 217.99.*.* 7 sie 2015 14:19

  Jestem zawiedziony postawą Burmistrza. Czekam na ponowne wybory.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Przewodniczący dupa #1784561 | 83.9.*.* 28 lip 2015 15:16

  Szkoda jego żony jaka to atrakcja mieć w domu takiego muła

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. plakat #1784546 | 164.126.*.* 28 lip 2015 14:53

  Do wiatraka już nie długo będą karani i inni za przekręt przy sprzedaży ziemi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. wiatrak #1784364 | 95.41.*.* 28 lip 2015 10:22

  Pani Beti z wyrokiem tylko sieje zamęt. Wstyd babo wstyd !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (61)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages