Piątek, 18 stycznia 2019. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Chleba nikomu nie zabrakło

2015-08-31 16:00:00 (ost. akt: 2015-09-04 13:23:29)

Autor zdjęcia: Grzegorz Gierej

Na Święto Plonów rolnicy czekają przez cały rok. Dożynki są dla mieszkańców wsi jednym z najpiękniejszych dni w roku. Szara rzeczywistość schodzi wtedy na drugi plan, a w sercach gospodarzy gości radość z powodu dobrze wykonanej pracy. Jej efekty mogliśmy podziwiać w niedzielę (30 sierpnia) w Białej Piskiej.

W rytm staropolskiej pieśni "Plon niesiemy plon, w gospodarza dom" wyruszył sprzed kościoła pw. św. Andrzeja Boboli barwny korowód. Na jego czele paradowali dumni jeźdźcy konni, w jego centralnym punkcie znajdowali się gospodarze uroczystości, nieco dalej szli z przepięknymi wieńcami w dłoni przedstawiciele sołectw. Maszerujących z daleka witano uśmiechem i miłym gestem. Korowód zatrzymał się w Parku Miejskim, gdzie starostowie dożynek - Państwo Joanna i Marian Bagińscy z miejscowości Sulimy przekazali bochenek chleba burmistrzowi Białej Piskiej Wojciechowi Stępniakowi.

— W życiu każdego człowieka jest czas na pracę, modlitwę, odpoczynek, zabawę i świętowanie. Przed chwilą zgodnie ze staropolską tradycją rolnicy z naszej gminy uczestniczyli we mszy świętej, podczas której podziękowali za tegoroczne żniwa. Chleb jest symbolem ciężkiej pracy i trudności dnia codziennego. Chciałbym podziękować rolnikom za ich pracę, wysiłek i wyrzeczenia, które mają nie tylko od zasiewów do żniw, ale nieprzerwanie przez dwanaście miesięcy. Dzisiaj rolnik musi sprostać wyzwaniom obecnych czasów. Nasi rolnicy doskonale sobie z tym radzą, bo są wspaniałymi inwestorami. Współczesny rolnik to gospodarz, producent żywności i pracodawca. Od pokoleń tylko jedno jest niezmienne. Prowadząc warsztat pod gołym niebem rolnik uzależniony jest od sił natury i od tego, czego człowiek nie jest w stanie opanować. Siejąc zboże rolnicy nie wiedzą, co zbiorą. To ich uczy pokory i wdzięczności. W imieniu własnym i wszystkich tu obecnych dziękuję Wam kochani rolnicy za to, że zebraliście plony mimo różnych przeciwności. W tym roku szczególnie dokuczyła nam susza. Życzę Wam i Waszym rodzinom dużo zdrowia oraz pomyślności — mówił Wojciech Stępniak, burmistrz Białej Piskiej.

Po tych słowach i błogosławieństwie wszyscy zebrani podzielili się chlebem. Blok rozrywkowy rozpoczął koncert kapeli "Klika". W trakcie występu jury wybrało najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Przygotowali go reprezentanci Bemowa Piskiego, którzy w nagrodę otrzymali bon o wartości 700 zł. W dalszej części na scenie zaprezentowały się zespoły m.in. z Pisza, Grajewa i Białej Piskiej. Wieczór należał do cygańskiej grupy "Tabor", Majkela oraz gwiazdy disco polo - formacji Jorrgus. Jakby tego było mało później zagrały zespoły "Dzisiaj Oni" i "Americanos" oraz DJ Vista.

greg
pisz@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages