Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

„Dożynki to święto chleba” - parafialne dożyniki w Drygałach.

2015-09-09 06:00:15 (ost. akt: 2015-09-09 06:04:33)

Parafialne dożynki w Drygałach 06 września 2015r., jubileusz 50 rocznicy urodzin ks. Proboszcza w Drygałach, dziękczynienie Bogu i ludziom za zebrane płody ziemi. „Dożynki to święto chleba” – tak rozpoczął swoją homilię ks. Jacek Nogowski podczas drygalskiego świętowania i dziękczynienia. Chlebem z ziarna tegorocznego zbioru zebrani podzielili się na dożynkowym festynie rodzinnym.

Jak co roku w wielu miejscach i na różny sposób Polacy dziękują Bogu za zebrane plony. W Parafii Rzymskokatolickiej pw M.B. Częstochowskiej w Drygałach wspólnota parafialna zebrała się na Mszy św. dożynkowej o godz. 13.00. Przybyli także znakomici goście: Pan Wicestarosta ziemi piskiej – Marek Wysocki ze współmałżonką, Pan Burmistrz Białej Piskiej – Wojciech Stępniak, Pan Sołtys Drygał a jednocześnie Przewodniczący Rady Miasta w Białej Piskiej – Marek Grabowski ze współmałżonką, Radni Powiatu piskiego: Pan Marek Ziółkowski ze współmałżonką, Pani Lucyna Zyskowska, która swoim talentem i głosem upiększała liturgię mszalną, Radny Gminy Biała Piska: Krystian Wojsław ze współmałżonką, Pan Nadleśniczy Nadleśnictwa Drygały: Michał Sobecki. Mszę świętą koncelebrowali: ks. Adam Łosiewski – Proboszcz z Bajtkowa, ks. Jacek Nogowski – Wicedyrektor Caritas w Ełku oraz gospodarz Parafii ks. Piotr Sulewski.

Starostami dożynek parafialnych w Drygałach byli Państwo Małgorzata i Dariusz Charubin. Jak zaznaczył przy powitaniu ks. Proboszcz „ to rodzina od pokoleń związana z drygalską ziemią, po II wojnie światowej zamieszkali w Monetach, gdzie do dziś gospodarzą. Rodzina przywiązana do polskich tradycji, wielopokoleniowa i bardzo religijna, posiadają gospodarstwo o ekologicznym charakterze uprawy, łączą pracę na roli z obowiązkami zawodowymi. Pan Starosta dożynek to wieloletni dyrektor szkoły podstawowej w Monetach, od wielu lat dyrektor Zespołu Szkół w Białej Piskiej powstałego na bazie dawnej Szkoły Rolniczej, wychowawca bardzo wielu pokoleń uczniów, którzy dziś gospodarzą samodzielnie czy też razem ze swoimi rodzicami, to inicjator bardzo wielu kursów tak bardzo potrzebnych w prowadzeniu innowacyjnych i kreatywnych sposobów uprawy ziemi i hodowli zwierzęcej. Pani Starościna drygalskich dożynek to wieloletni pedagog różnych szczebli edukacji tak dzieci, młodzieży jak i dorosłych, obecnie pracownik Powiatowej Poradni Psychologiczno-pedagicznej w Piszu na stanowisku surdopedagoga, nauczyciel języka migowego. Państwo Charubin posiadają troje dzieci: dorosła Monikę – studentkę Uniwersytetu Warmińskiego i dwoje dużo młodszych: Zosię i Wojciecha, którzy dopiero rozpoczynają przygodę edukacyjną w Szkole Podstawowej w Drygałach.”

W dowód wdzięczności rolnicy, mieszkańcy Parafii w Drygałach przynieśli dwa wspaniałe wieńce: z Nitek i Pogorzeli Wielkiej oraz kosze obfitości: z Sulim i Myszek. W darach niesiony był także chleb, którym podzielono się na polu przyparafialnym rozpoczynając dożynkowy festyn rodzinny.

W świątyni liturgię swoim śpiewem i grą upiększał zespół „Klika” z Białej Piskiej z Panią Lucyną Zyskowską jako solistką oraz grono wspaniałych muzyków z całej Polski, śpiewających na szantową nutę, to wspaniali muzycy tego gatunku: Andrzej Korycki z Dominiką Żukowską, Waldemar Mieczkowski, Mirosław „Koval” Kowalewski, Arek Wlizło – pochodzący z Drygał. Podczas festynu wszyscy zebrani mogli wysłuchać wspaniałego koncertu muzyki szantowej, była to niezapomniana uczta duchowa.

W tym dniu ks. Proboszcz obchodził również swoje 50 rocznicę urodzin, jak sam powtarzał to już 100 lat, gdyż ma brata bliźniaka Pawła, a tego nie da się rozdzielić. Na festynie wszyscy byli ugoszczeni wspaniałymi daniami i jeszcze smaczniejszym ciastem, nie zabrakło dzika ufundowanego przez Nadleśnictwo Drygały w osobie Pana Nadleśniczego Michała Sobeckiego. Po Mszy świętej zabawie i biesiadowaniu nie było końca, smak kwaśnicy, pieczonych kiełbasek i cudownej muzyki tulił świątynne wzgórze i festynowych uczestników dożynkowych.

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: wiadomości

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gazeto ogarnij sie ! #1811548 | 37.47.*.* 9 wrz 2015 15:26

  Kto pisał ten tekst? Błąd na błędzie, od kiedy to jest np. UNIWERSYTET Warmiński?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages