Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Sekretarz stanu USA odwiedził żołnierzy w Bemowie Piskim

2019-02-13 15:30:00 (ost. akt: 2019-02-13 16:59:24)
Mike Pompeo

Mike Pompeo

Autor zdjęcia: Beata Smaka

— Rosja ma wielkie plany zdominowania Europy i zwiększenia swojej dominacji na arenie światowej — powiedział sekretarz stanu USA. Mike Pompeo odwiedził przed rozpoczynającą się konferencją bliskowschodnią żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO, którzy stacjonują w Bemowie Piskim.

Podczas środowej (13 lutego) wizyty na orzyskim poligonie towarzyszyli mu szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz oraz wiceminister obrony narodowej Marek Łapiński.

	http://m.wm.pl/2019/02/orig/p1980363-529406.jpg

Mike Pompeo podkreślał, że sojusz NATO jest niezbędny do obrony wolnych narodów Europy: — Nasi przyjaciele z Chorwacji, Polski i Rumunii doceniają wolność szczególnie, są bardzo młodymi członkami rodziny wolności. Jestem bardzo dumny, że możemy ich zaliczyć do naszej wspólnej demokratycznej rodziny.

Sekretarz stanu USA uważa, że Rosja ma wielkie plany zdominowania Europy: — To już piąty rok wojny, którą Putin prowadzi na Ukrainie. Wojny, którą rozpoczął na europejskiej ziemi. Rosja ma wielkie plany zdominowania Europy i zwiększenia swojej dominacji na arenie światowej. - A my - zarówno USA, jak i demokracje zachodnie - musimy robić, co w naszej mocy, aby zatrzymać takie ataki jak na przykład inwazja na Ukrainę, aneksja Krymu, czy niesprowokowany niczym atak Rosjan na ukraińskie okręty na Morzu Czarnym.

	http://m.wm.pl/2019/02/orig/p1980318-529408.jpg

Amerykański polityk zaznaczył, że próby destabilizacji ze strony Rosji muszą się spotkać ze zdecydowanym sprzeciwem: — Jednym z naszych kroków jest nasza obecność na wschodniej flance NATO. Jest to jedna z podstawowych zasad NATO, że atak na jeden kraj to atak na cały Sojusz.
Sekretarz stanu USA dodał, że historia Polski przypomina, jak ważne powinny być środki odstraszania: — Jest to tym bardziej słuszne na forum rywalizacji między supermocarstwami. Polska wydaje duży procent swojego PKB na obronę. To jest to, za czym powinni podążać inni sojusznicy NATO.

Marek Łapiński, wiceminister obrony narodowej, podkreślał, że Polska jest zdeterminowana, żeby być ważnym elementem potencjału obronnego NATO: — Jestem przekonany, że wspólnie z naszymi sojusznikami znajdujemy się na najlepszej drodze, żeby zwiększyć nasz potencjał gospodarczy, polityczny i społeczny, który przełoży się na tworzenie bezpiecznej i stabilnej sytuacji międzynarodowej. Polska stawia przed sobą – ambitne cele modernizacyjne sił zbrojnych. Nasz kraj nabył sprzęt od amerykańskich sojuszników: system rakietowy Patriot, śmigłowce Blackhawk, a obecnie system rakietowy HIMARS.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz stwierdził z kolei, że obecność żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO nie jest w niej przypadkiem: — Amerykanie, Brytyjczycy, Rumuni, Chorwaci i Polacy, żołnierze z NATO: jesteście tutaj, ponieważ wszystkie państwa członkowskie Sojuszu wspólnie zgodziły się, że wschodnia granica NATO wymaga waszej obecności, waszej czujności, waszej odwagi oraz waszego profesjonalizmu.

	http://m.wm.pl/2019/02/orig/p1980648-529407.jpg

Minister spraw zagranicznych dziękował żołnierzom za ich służbę. — W imieniu całego narodu polskiego chciałbym wyrazić moją głęboką wdzięczność za waszą służbę, za wasze poświęcenie. Jesteście znaczącym symbolem sojuszniczej solidarności i gotowości. Dzięki waszej służbie czujemy się o wiele bezpieczniejsi, dlatego, że reprezentujecie potęgę całego Sojuszu.

Jacek Czaputowicz dodał, że szczególne podziękowania należy skierować do żołnierzy amerykańskich. — To Stany Zjednoczone odgrywają najważniejszą rolę w Sojuszu. Jestem zatem bardzo zadowolony, że możemy przywitać bardzo specjalnych gości w Orzyszu, pana sekretarza stanu Michaela Pompeo.

Podczas środowej wizyty na terenie OSPWL Orzysz politycy obejrzeli pokaz bojowy, podczas którego żołnierze zaprezentowali swoje umiejętności. Były głośne strzały i wybuchy. Na pole walki wyjechały też amerykańskie i polskie czołgi. Delegacja spotkała się też z żołnierzami na terenie jednostki wojskowej w Bemowie Piskim.

Mike Pompeo gości w Polsce, ponieważ jest jednym z uczestników konferencji bliskowschodniej, która dziś rozpoczyna się w Warszawie. Wydarzenie jest organizowane przez Polskę i Stany Zjednoczone. Biorą w niej udział delegacje 60 państw. Konferencja będzie poświęcona sytuacji na Bliskim Wschodzie.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages