Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

20 lat Polski w NATO. Prezydent spotkał się z żołnierzami w Orzyszu

2019-03-06 17:00:00 (ost. akt: 2019-03-06 18:33:34)

Autor zdjęcia: Beata Smaka

- Mam nadzieję, że z biegiem lat obecność NATO w Polsce będzie się zwiększała - powiedział prezydent podczas wizyty na poligonie w Orzyszu. Spotkanie z żołnierzami odbyło się w ramach obchodów 20-lecia obecności Polski w NATO.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz Batalionowej Grupy Bojowej NATO. W środę (6 marca) na poligonie w Orzyszu wraz z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem obserwował pokaz dynamiczny przygotowany przez wojskowych. Goście mogli zobaczyć sprzęt bojowy, którym dysponuje 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana i współpracujące z nią natowskie pododdziały; m.in. czołgi PT-91, a także Leopard i Abrams czy haubice samobieżne RAK, a także chorwacka artyleria Volcano. Nie zabrakło też pokazów walki wręcz oraz widowiskowej defilady pododdziałów.
Prezydent wręczył dowódcom 15. Brygady Zmechanizowanej, Batalionowej Grupy Bojowej oraz dowódcom narodowym Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Wizyta Andrzeja Dudy w Orzyszu wpisała się w obchody 20. rocznicy wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent Andrzej Duda dziękował, że w tak szczególny wojskowy sposób jest obchodzone 20-lecie obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim, a zarazem 70-lecie istnienia NATO.

Zwracając uwagę, że właśnie w Orzyszu stacjonuje Wielonarodowa Batalionowa Grupa Bojowa NATO, Prezydent zaznaczył, że to jest wymowny pokaz obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszym kraju i na wschodniej flance Sojuszu. - Mam nadzieję, że ta obecność z biegiem lat będzie się pogłębiała, powiększała, będziemy mieli nie tylko obecnych żołnierzy różnych armii NATO na terenie Polski, ale często będą się u nas odbywały także ćwiczenia - podkreślał. I dodał, że niezwykle ważne jest, aby żołnierze ćwiczyli razem, doprowadzając do perfekcji wychodzenie z różnych sytuacji i realizację różnych zadań o charakterze taktycznym.

Minister obrony narodowej mówił z kolei, że w Orzyszu na co dzień ćwiczą żołnierze z 15. Brygady Zmechanizowanej oraz żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Rumunii, Chorwacji i Anglii: - To jest wymiar naszej solidarności i umiejętności wojsk sojuszniczych. Umiejętności, które pomnażają właśnie na poligonie w Orzyszu. Widzieliśmy dokładnie, że wojska doskonale ze sobą współpracują. Doskonale znają walory sprzętu, którym dysponują. W ćwiczeniach narodowych biorą również udział wojska sojusznicze. Ubiegłoroczne ćwiczenie ANAKONDA było tego znakomitym przykładem. W Polsce przez te 20 lat pojawiło się wiele instytucji NATO-wskich. To decyzja sojuszników z 2016 roku spowodowała, że w Orzyszu stacjonują wojska NATO.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że w ubiegłym roku razem z prezydentem uczestniczyli w certyfikacji Dowództwa Wielonarodowego w Elblągu: - To też jest ważny element struktury dowodzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. (...). To wszystko sprawia, że system obrony naszego kraju jest spójny. To wszystko sprawia, że możemy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego czuć się bezpiecznie - zapewniał. Na zakończenie zaprosił wszystkich na pikniki wojskowe, które organizowane są z okazji 20-lecia obecności Polski w NATO. Jeden z nich odbędzie się w Giżycku.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził również Ełk. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages