Czwartek, 16 lipca 2020. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Szef MON oraz premier Chorwacji odwiedzili żołnierzy w Bemowie Piskim

2019-07-04 17:47:56 (ost. akt: 2019-07-04 19:42:37)

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Dziś (4 lipca) chorwacka delegacja gości w Polsce. Rano premier Chorwacji Andrej Plenković spotkał się z szefem polskiego rządu. Po południu wspólnie z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem odwiedził w Bemowie Piskim żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Towarzyszył im również minister obrony narodowej Chorwacji Damir Krsticević.

Podczas wizyty na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz Mariusz Błaszczak dziękował chorwackim żołnierzom za obecność w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.

— Nasza współpraca wojsk, które stacjonują właśnie w Bemowie Piskim, w Orzyszu prowadzi do pogłębienia możliwości obronnych naszych państw. Również do zacieśnienia relacji w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. I stanowi dowód świetnej współpracy, a więc zrozumienia między naszymi narodami, a także realizuje podstawowy cel, jakiemu służy Sojusz Północnoatlantycki, a więc odstraszanie ewentualnego przeciwnika — powiedział szef MON-u.

Mariusz Błaszczak podkreślał też, że świetna współpraca w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO daje narodom poczucie bezpieczeństwa.

Premier Chorwacji zaznaczył z kolei, że Sojusz Północnoatlantycki stanowi fundament bezpieczeństwa, współpracy i partnerstwa. — Chorwacja jako odpowiedzialny członek NATO jest obecna nie tylko w Polsce, ale była również na Litwie i będzie na Litwie. W ramach poprawy jakości naszej współpracy będziemy pracować nad doskonaleniem naszych umiejętności, zdolności oraz komunikacji — podkreślał Andrej Plenković.

Przypomnijmy. Batalionowa Grupa Bojowa rozmieszczona w Polsce jest jedną z czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych NATO. Powstała w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence). Utworzenie eFP było jednym z najważniejszych osiągnięć szczytu NATO, który odbył się w Warszawie w 2016 roku. To właśnie na mocy ustaleń uczestników szczytu w Bemowie Piskim stacjonują żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. W ramach batalionowych grup bojowych polscy żołnierze służą również na Łotwie i w Rumunii.

Batalionowa Grupa Bojowa stacjonująca w Polsce, której państwem ramowym są Stany Zjednoczone, liczy ok. 1300 żołnierzy, a państwami kontrybuującymi są Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja.

Na co dzień grupa eFP współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, a jej działania, podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP, są koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny -Wschód sformowaną w Elblągu.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages