Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Rolnicy z Białej Piskiej liczą straty

2019-08-14 09:30:00 (ost. akt: 2019-08-14 09:31:45)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Na terenie gminy Biała Piska stwierdzono suszę rolniczą. Dotyczy ona wyłącznie kukurydzy na kiszonkę oraz kukurydzy na ziarno na glebach kategorii I. Rolnicy mogą składać wnioski w Urzędzie Miejskim o szacowane strat.

Aura nie rozpieszcza rolników z Białej Piskiej. W gminie, gdzie mamy największą liczbę gospodarstw rolnych w powiecie piskim stwierdzono suszę.
- Od 1 czerwca do 31 lipca Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach na obszarze Polski stwierdził wystąpienie suszy rolniczej. Na terenie gminy Biała Piska stwierdzono suszę wyłącznie w uprawach kukurydzy na kiszonkę oraz kukurydzy na ziarno na glebach kategorii I, które są bardzo podatna na suszę - informują urzędnicy z Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej.

Rolnicy liczą straty i składają wnioski o szacowanie strat w uprawach przez komisję powołaną przez wojewodę. Do tej pory do Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej wpłynęło blisko 40 takich wniosków.

Dokumenty można odebrać w Urzędzie Miejskim w Białej Piskiej (pokój nr 15 lub) na ściągnąć ze strony internetowej Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Do wniosku należy dołączyć wniosek o przyznanie płatności za 2019 r. oraz polisę ubezpieczeniową, jeżeli uprawy były policzone.
Wnioski należy składać w Urzędzie Miejskim w Białej Piskiej, w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami (pokój nr 15).
Susza to nie jedyny problem z jakim borykają się w ostatnim czasie rolnicy z Białej Piskiej. Ogromne szkody wyrządziła pod koniec maja potężna ulewa. Najbardziej ucierpiały miejscowości Łodygowo i Włosty. Już wtedy rolnicy zakładali, że plony będą o 30 proc. niższe.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages